Urra ehk karu

Urra on väike karu, kes peab sügisel koopasse pugema nagu kõik teisedki, kuid see ei ole talle sugugi meeltmööda. Urra on eriline, sest ta lihtsalt ei suuda jääda talveunne …

Miks mõni asi on just nii ja mitte teisiti, miks mõnd asja peab, ja kas vahel ka teistmoodi saab? Raamat vestab väikese suure sõnumiga loo sellest, et me oleme täiuslikud just sellisena, nagu oleme. Raamatu „Urra ehk karu” (originaalis “Mur, eli karhu”) toel saab lapses kujundada arusaama maailmakorraldusest ja looduse poolt seatust. Lootusrikas, mõistmist ja sallivust arendav raamat kannab sõnumit, kui oluline on jääda iseendaks, säilitades kannatlikkust.

Anne Vasko ja Kaisa Happonen. Foto Milka Alanen/Tammi Publishers

Eestis esmakordselt ilmub koos raamatuga mobiilirakendus „Urra ‒ astu raamatusse”, mille on välja töötanud Taani firma Step-in-Books. Kaunis, interaktiivne ja muusikaline rakendus laiendab raamatu maailma, on mõeldud lastele vanuses 4–8 aastat ning töötab iPhone’is, iPadis, nutitelefonides ja tahvelarvutites (iOS/Android). Rakendus on 2017. a Bologna lasteraamatumessi digilahenduste auhinna (BolognaRagazzi Digital Award) võitja ja pälvis samal aastal II preemia Jaapani digitaalsete pildiraamatute konkursil Japan Digital Ehon Award.

Kuidas rakendus töötab?

Lae rakendus ruutkoodi abil oma nutiseadmesse. Ava äpp, haara raamat ja otsi leevikesi, nagu rakendus juhendab. Et raamat nutiseadmes ellu ärkaks, pead avatud äpiga nutiseadet hoidma raamatu kohal mõne hetke paigal. Raamatusse on peidetud neli väravat Urra virtuaalsesse võlumetsa. Kui leevike lendu tõuseb, oled leidnud ühe neist.

Võlumetsa jõudes saad nutiseadet liigutades vaadata kõikjale enda ümber. Avasta ka, mis on jalge all ja pea kohal. Ekraani puudutades saad loomi, taimi ja maastikku „elustada“. Lülita kindlasti sisse nutiseadme heli, sest iga stseeni juurde kuulub oma muusikaline taust.

Tehnilised miinimumnõuded nutiseadmele: Android 4.4; ARMv7 protsessor (al 2012); kaamera; güroskoop. Vaata YouTube’ist, kuidas Urra äpp töötab.

Autorid

Kaisa Happonen on Soome lastele tuntud tele- ja interaktiivsete programmide toimetaja ja saatejuht ning lasteraamatute autor. Anne Vasko on Soome tunnustatud kunstnik, raamatuautor ja illustraator.