Samal ajal sajal jalal

Contra luulekogu „Samal ajal sajal jalal“ sisaldab armastatud kirjaniku väga elulisi ja suisa poliitilisi luuletusi, milles sisaldub üheaegselt nii muhedust, maalähedust kui ka teravust. Contra on tähelepanelik vaatleja, kes suudab haarata ja sõnastada linnas ja maal, internetis ja spordis, Eestis ja Lätis toimuvat. Need luuletused on natuke nagu valimised ‒ algul naerad, siis hakkad mõtlema, siis hakkab hirmus ja peagi tundub kõik jälle hirmus naljakas.
Toredad ja teravmeelsed pildid joonistas raamatusse Taavi Oolberg, tänu kellele pole „Samal ajal sajal jalal“ ainult luuleraamat, vaid samal ajal pildiraamat.

„Eelkõige ajakirjanduse survel on mul tulnud aeg-ajalt kirjutada ajakajalisi luuletusi. Päevakajalisuses ei tarvitse üldse midagi halba olla. Paljude tekstidega ei ole tõesti homme midagi peale hakata, aga mõned võivad elada uudisest, millest on inspireeritud, oluliselt vanemaks. Vanast kullast meenuvad esimese hooga reportaaž talgutest Mäepere Matsi juures ja pilalauluke Jaan Matsoni alias Kaera Jaani piilumisharrastusest. Aga tegelikult kannavad paljud igavikku leidnud luuletustest oma aja märki. Loodan, et raamatust leiab palju nuputamist, mis juhtumeid ma olen ühes või teises laulus kajastanud, ja ka tublisti äratundmisrõõmu.“ Contra

“Contra on vahest üks neid eesti luuletajaid, keda ennast teatakse rohkem kui tema loomingut. Kindlasti pole selles midagi halba, sest erinevalt nii mõnestki teisest kirjanikust moodustavad Contra ja ta looming ausa ja siira terviku, milles pole jälgegi poosetamisest või ebaloomuliku rolli mängimisest. Samal ajal mängib mäng Contra elus ja loomingus väga suurt rolli.

Pealiskaudsel vaatamisel võivad ta ise ja tema looming tundudagi pelga mänguna, võibolla lapseliku ellusuhtumisena, kuid kui minna süviti, kohtame teravat, iroonilist, jõulist Contrat, kes ei muuda mitte väikseid nähtusi suureks või vastupidi, vaid peegeldab neid selgemalt kui mistahes peegel. Jah, see võib olla kõverpeegel, kuid kui maailm on kõver, peegeldab kõverpeegel selle sirgeks.

Kogumik “Samal ajal sajal jalal” on meie aja kroonika. Contra ei lase meil unustada meie igapäevast lollust, vassimisi, hoolimatust, pealiskaudsust. Tema olupiltides, laulusõnades, vemmalvärssides, poeetilistes mõtisklustes ja juhuluules avanevad lugeja ees Eestimaa ja tema kangelased ning pseudokangelased kogu oma suuruses ja väiksuses. Seega võinuks raamatu pealkiri vabalt olla “Contra Croonika”, kuid vahest pannuks see kogumikule liialt üheti mõistetava pitseri ja üheti ei anna Contra loomingut võtta, kui on tõesti soov seda päriselt omaks võtta. Kaheti annab küll. Isegi kolmeti. Sajati? Miks mitte.

Raamatu ilmumist toetas Eesti Kultuurkapital.

LOE LISAKS

Kaupo Meiel: Alanud on Contra-revolutsioon! Post Factum 20.10.2017

Jüri Pino: Uusi uudisvorme, värskeid vorme! Postimees 18.11.2017