Peaasi on tasakaal

Hiljuti tabas mind üllatus: noor pereliige, kelle tervis ja eluviis on justkui Harju keskmised, ei ole kuus aastat perearsti näinud. Samal ajal ei ole ükski aasta temalgi möödunud mõne viiruse või tatitõveta.
Kui koitis kehv päev, siis teadsime, mida teha, kuigi peres arste pole. Ravimteesid ja taimseid drooge on kodus alati. Kord apteegis ravimtaimi letile ladudes kuulsin järjekorrast sordiini all kommentaari: ennäe posijat.

Tervis tuleb taimedest
Vaatenurki on erinevaid, eriti nii tundlikul teemal kui meditsiin. Aga see pole posimine, kui püüad ise toime tulla ja tead, mida keha vajab, et terveneda. Kahuriga varblast lasta oleks ju kah hull. Milleks vastandada taimravi ja allopaatilist meditsiini, kui mõistlik oleks säilitada tasakaal ja mõelda inimesekeskselt?
Minu vanaema elas 91aastaseks. Elu lõpus ladus temagi hommikul tablette ritta. Aga peale selle sõi ta iga päev supilusikatäie jõhvikaid, näksis rosinaid ja määris liigestele sireliõieleotist … Ta teadis, kuidas elada. Usaldas taimravi aastatuhandete pikkusi teadmisi ning pöördus kangema kraami poole siis, kui seda tõesti vajas. Raamat „Tasakaalus inimene. Holistilise taimravi teejuht” oleks mu vanaemale meeldinud.
Autor kirjutab eessõnas, et taimravi on üks ohutumaid ravimeetodeid ja siiani olulisim kogu maailmas. Taimed on taskukohased, kättesaadavad ja tõhusad. Üksainus taim võib sisaldada sadu aineid, mis sünergilises koostöös mõjutavad paljusid tervisehädasid. Näiteks vererõhuprobleemide korral võetav viirpuuekstrakt või -tinktuur võib pikapeale suurendada ka mõtteselgust, anda energiat ja tõsta tuju.
Taimed toetavad keha enesetervendamisel ja tasakaalu saavutamisel. Näiteks reproduktiivsüsteemi mõjutav mungapipar ei sisalda progesterooni, selle asemel ärgitab ta aju ja munasarju seda suuremates kogustes tootma. Paljud taimed reguleerivad organismi talitlusi vastavalt vajadusele, mitte ei avalda ainult ühesuunalist mõju.

Tutvustame näkipõit
Kõnealune raamat ei ole lihtsalt kasulike taimede tähestikuline nimekiri koos mõne huvitava retseptiga. Kliinilise kogemusega elukutseline taimravispetsialist Maria Noël Groves aitab oma keha vajadusi mõistma õppida, et säilitada tasakaalu. Ta selgitab suhkurtõve, kõrgvererõhktõve, närvivalu, kilpnäärmeprobleemide jm vaevuste tekkepõhjusi.
Paljude tänapäeva ühiskonnas levinud hädade ja haiguste põhjuseks on puudulik või kadunud kontakt loodusega. Raamatust leiab põhjalikke juhiseid, kuidas teha puhastuskuure, vältida põletikke, leida abi soolestiku-, närvi- või immuunsüsteemi probleemide korral, tugevdada mälu, südant, nahka, luustikku, immuunsüsteemi, libiidot ja elujõudu. Eraldi peatükis on õpetused droogi, tinktuuri, õli, salvi, kreemi jm valmistamiseks. Raamat on rikkalikult illustreeritud värvifotodega.
Peale tervisevaldkonna tarkuste rikastas raamatu väljaandmine ka eesti keelt. Tõlkeprotsessi käigus sai taimenimede komisjoni abil nime mitu kasulikku taime, nagu näiteks näkipõis, kämmalpalmaaria, nabaporfüüra, värtenjas mariadru jt.

Piret Veigel