Õrnad ja tugevad. Unustatud ja unustamatud naised Eesti ajaloost

Raamatus “Õrnad ja tugevad. Unustatud ja unustamatud naised Eesti ajaloost” on 35 lugu naistest, kes on olnud seotud Eestiga ja meie ajalooga: siin sündinud, siin elanud või siin surnud. Autor Heili Reinart püüdis esmalt Postimehe naisteportaali jaoks kirjutatud lugudes mitte lähtuda teadustöö tegemise printsiipidest, vaid püüdnud kirjutada lugusid, mis kõnetaksid võimalikult paljusid naisi. Need on meelelahutuslikud lood, nende kangelannade valik täiesti meelevaldne. Paljud nendest naistest olid unustusehõlma vajunud: lugejad ei teadnud nende nimesid ega seda, millega nad olid tegelenud. Aga oli ka selliseid, kes on tänapäevani jäänud unustamatuks ja armastatuks.

Raamatus on juttu ka Kongla Annist, kellest on joonistanud pildi Jazmina Cininas.

Autor püüdis leida põnevaid, intrigeerivaid ja huvitavaid naisi võimalikult paljudelt elualadelt. Nii nagu naised iseloomult ikka, on mõnedki vastuolulised ja nende teod vahel mõistetamatud. Ühel hetkel haprad, õrnad, hellad; teisal tugevad, kanged ja sitked. Nii mõnegi naise elu oli tragöödia või skandaal. Mõne vaated vapustasid kaasaegset ühiskonda, tekitasid kõneainet, teine sai unustamatuks verstapostiks meie ajaloo radadel. Mõni vilksatas korraks kui särav komeet, et anda mõtestatust neid ümbritsenud oludele ja intrigeerides meid siiani oma salapäraga, oodates enda avastamist. Teistest on kirjutatud pakse raamatuid, kuid ometi jätavad ka nemad võimalusi üha uuteks tõlgendusteks. Kuid kõik need naised väärivad mõistmist ja respekti.

Lisaks Eestile viivad need lood sageli ka kaugetesse maailmanurkadesse. Naisi on sinna viinud nende ambitsioonid saada kellekski, ennast teostada suuremalt kui kohalikud kitsad olud võimaldasid. Neid on sinna pillutanud sõjad ja küüditamised, aga ka majanduslikud olud või, mis siin salata, suured tunded.

Raamatu “Õrnad ja tugevad” kangelannad on Adele Pärtelpoeg, Anna Michelson, Antonie Gronau, Augusta von Braunschweig-Wolfenbüttel, Barbara Juliane von Krüdener, Barbara von Tiesenhausen, Catharina Wick, Dora Gordine, Elisabeth von Wrangell, Ella Ilbak, Elsa Wagner, Elvire Vendel, Elvy Kalep, Emilie Rosalie Beermann, Erika Nivanka, Euphrosine Ulrika von Liphart, Gertrud Elisabeth Mara, Helene Marie von Kügelgen, Hella Wuolijoki, Irene van der Bellen, Irene von Meyendorff, Jekaterina Kalinina, Julie von Hagen-Schwarz, Kongla Ann, Käbi Laretei, Lilly Silberg, Ljubov Galantchikoff, Maria Benckendorff-Budberg, Maria Jelissejeva, Maria Laidoner, Maria Staritskaja, Miliza Korjus, Siima Škop, Zinaida Jurjevskaja ja Wilhelmine Schröder-Devrient.

LOE LISAKS

Heili Reinart: Saksamaa filmistaar Elsa Wagner: ilma isakoduta Tallinnas poleks minust näitlejat saanud! Sõbranna.ee

Dagmar Lamp: Sõbranna.ee populaarne artiklisari Eesti kangelannadest sai raamatuks, Sõbranna.ee 7.03.2018

KUULA LISAKS

Kuku Raadio nädala raamat: „Õrnad ja tugevad“

Raadio Elmar Apollo minutid: „Õrnad ja tugevad“