Mis on vaikus ja kust seda leida?

Norra maadeavastaja Erling Kagge. Foto autor: Simon Skreddernes.

Norra maadeavastaja Erling Kagge võttis kord ette 50 päeva pikkuse rännaku lõunapoolusele. Tema raadio oli katki ja tal ei olnud midagi muud peale vaikuse. Mõte kirjutada sellest raamat hakkas ent idanema aastaid hiljem, kui ta püüdis vaikuse olemust selgitada oma kolmele nutitelefonide-ajastul kasvavale tütrele.

Mis on vaikus? Kust seda leida? Miks on nii tähtis just tänases maailmas sellele tähelepanu pöörata? Kui Erling Kagge küsis seda näiteks Elon Muskilt, pahvatas too naerma. Vaikus? See ei ole ju mingi asi. Järele mõelnud, tunnistas ärimagnaat, et ilmselt ongi just vaikusest sündinud kõik tema novaatorlikud tuleviku-ideed.

Erling Kagge on rändur, jurist, kirjastaja ja kirjanik, kes seadis endale eesmärgiks jõuda esimese inimesena maailma „kolmele poolusele”: põhja, lõunasse ja Džomolungma tippu. Seejärel viis üks ebatavalisemaid retki teda peaaegu nädalapikkusele teekonnale megametropoli New Yorgi alustesse tunnelitesse. Sama suur, kui linn on maa peal, on see ka maa all: kanalisatsiooni- ja metrootunnelid ning hoonete kommunikatsioonivõrgustikud on omavahel ühenduses ning moodustavad äraspidise maailma. Ka seal võib leida nii lärmi kui ka vaikust.

Autor pakub välise ja sisemise vaikuse üle mõtiskledes oma küsimustele 33 vastust. Põhiliselt tuginevad need tema erilistele kogemustele, olles läbi põimitud nii kirjanduslike allikate kui ka kaasaja eluga. Just nii, nagu võib leida vaikust mürarikkas linnas, võib ka metsateel valitseda kõrvulukustav lärm. Lihtsate ja haaravate mõttekäikudega annab autor lugejale niidiotsad, kuidas ise enese ümber ja sees neile kolmele küsimusele vastuseid otsida. Autor rõhutab seejuures: „Maailmast irdumine ei tähenda ümbrusele selja keeramist, vaid vastupidi: maailma nägemist selgemini, püsimist kursil ja püüdu armastada elu.”

Raamat on rahvusvaheline menuk ning ilmub enam kui 30 keeles. Eestikeelset väljaannet täiendab teistest erinevalt Kaupo Kikkase fotokunst. Fotograaf Kaupo Kikkas on pälvinud rahvusvahelist tunnustust ennekõike muusikute portreedega, olles jäädvustanud paljusid klassikalisi ning nüüdismuusika interpreete ning heliloojad. Nende hulka kuuluvad Arvo Pärt, Paavo Järvi, Sting, Ester Mägi, Kristjan Randalu, Eesti Filharmoonia Kammerkoor jpt. Muusika ja inimeste kõrval paeluvad teda loodus ja keskkond. Vaikusest kõnelevat raamatut illustreerivad mustvalged loodusfotod on võetud maailma eri paigus.

Piret Veigel