Loovaid ideid kodu sisustamiseks

Ühe raamatu kaante vahele võib olla peidetud nii palju ideid, et neid järgides võib kodu tundmatuseni muuta väga lihtsalt. Ja seda ilma remonti ette võtmata. Just selline raamat ongi „Loo ise. 25 ideed tuppa ja õue”.
Raamatu autor Anna Lutter on tuntud sisustusblogija, maakooli käsitööõpetaja ja omanimelise õmblusfirma looja ning kahe väikese lapse ema. Uues raamatus jagab Anna eri keerukusastmega ideid, mis aitavad kodu isikupäraseks ja hubaseks muuta – siit leiab detailseid joonistega täiendatud õpetusi elu-, magamis- ja vannitoa, aga ka lastetoa ja rõdu-terrassi täiendamiseks. Et noore pere elu kahe väikese lapsega paneb paljuski proovile, siis sünnivadki ideed elust enesest. Raamatu puutööprojektid on sündinud elukaaslase Algo Eskla abiga.
Raamatus on isetegemisprojektid jaotatud viide ossa vastavalt sellele, millist ruumi osa need täiendavad – seina, põrandat, lauda, diivanit –, samuti on õueruumi sisustamisele pühendatud suur osa.
Muu hulgas sisaldab raamat lihtsaid õmblus- ja puutöid, mis konti ei murra (ja mille detailid saab lasta näiteks ehituspoes välja saagida, kui endal vahendid puuduvad) ning väikesi lihtsaid ideid, mida võib ka koos lastega ette võtta. Nii saab kodu Anna õpetuste järgi täiendada näiteks nutikate riiulite (neid on raamatus koguni neli erinevat) või lihtsalt teostavate, aga väga võluvate patjadega.
Eriti suurt elevust pakuvad lastega peredele kindlasti mängulised lastetoaideed, mis muudavad pere pisemate mänguruumid põnevaks ja innustavad last tegutsema: hõlpsalt kokkukäiv telk, salajane pesa, nimeline kiik jt. Tapeedi asemel õpetab Anna seinu nutikal viisil loodud plakatite ja piltidega ilmestama, ka vannitoapõrand saab värskendust lihtsa idee abil.
Õue ideid pakkudes on autor mõelnud sellelegi, kuidas lühikese suve jooksul kasutust leidvatele asjadele toas ruum ja roll leida. Näiteks saab piknikutekk, millel on jaheda maapinnaga mugav istuda, talvel kasutust lapse mängutekina külmal põrandal. Või piknikukast, mida võib öölauana kasutada. Õue saab autori juhiste järgi praktilise kokkukäiva rõdulaua meisterdada, puuhalgudele või grillitarvikutele hoiukoha teha või rõduseinale uue võluva kujunduse anda.
Kindlasti on raamatus leiduvatest ideedest abi üürikodus elavatel noortel, sest paljud ideed on lihtsad ja taskukohased ning just selliseks muutlikuks eluperioodiks mõeldud.
Raamatu sisekaas pakub lisaks näpunäiteid põnevaks mõttetegevuseks teemal, kuidas loovus üldse sünnib.
Anna on veendunud, et kodu täiendamine ja sisustamine isetehtud asjadega ei ole lihtsalt mõnus ja kasulik ajaviide, vaid midagi enamat: „Isetegemine on üks kummaline lummus. Sa lihvid oma oskusi, omandad uusi teadmisi, investeerid töövahenditesse, kulutad oma aega ja seda kõike selleks, et valmistada midagi, mille enamasti leiaksid vähima vaevaga kaubandusest ja seejuures kordades odavamalt, kui ise kõike nullist alustades ja õppides. Ometi oskab igaüks meist tunda rõõmu isetegemisest, sest see annab meile teadmise, et me saame hakkama, me oskame päriselt oma kätega midagi valmis teha! Ja asjade väljamõtlemine ja meisterdamine ei ole sugugi ainult uue tegemine – see on oma loovuse, mõtete, oskuste ja ka maailmavaate väljendamine.”

Varje Talivee