ILMUMAS: Armastus ja petmine. Miks me murrame truudust?

Petmine võib röövida paarilt kogu nende suhte, nende õnne, isegi nende identiteedi. Abielu on rikutud sellest ajast peale, kui abielu leiutati, ja sama kaua on üritatud petmist ära keelata. Õigupoolest iseloomustab truudusetust visadus, mida abielu võib vaid kadestada. Petmine on ülimalt tavaline kogemus, mida sellegipoolest kuigi hästi ei mõisteta.

Kuidas peaksime suhtuma sellesse põlisesse tabusse, mis on üldiselt keelatud, aga mida ometi sama üldiselt tehakse? Miks inimesed petavad – isegi need, kes on õnnelikult abielus? Ja mida me „truudusetuse” all täpselt silmas peame? Kas petmiskindel abielu on üldse olemas? Kas on võimalik armastada rohkem kui ühte inimest korraga? Kas petmine võib mõnikord abielule kasuks tulla?

Viimase kümne aasta jooksul on Esther Perel töötanud sadade truudusetusega kimpus paaridega. Ta kinnitab, et reetmine teeb haiget, kuid sellest on võimalik paraneda. Truudusemurdmine võib olla isegi uks, mis viib uude abiellu – sama inimesega. Õige lähenemise korral võivad paarid nende tormiliste kogemuste abil kasvada ja õppida, olgu siis koos või eraldi.

Perel väidab, et petmine ja kõrvalsuhted võivad õpetada meile armastuse kohta nii mõndagi: mida me ootame, mida me arvame end tahtvat, mida me peame oma õiguseks. Sellised kogemused avavad meile haruldase vaate sellele, kuidas me suhtume armastusse, ihasse ja truudusesse. Perel põimib päriselt juhtunud lugusid teravapilgulise psühholoogilise ja ühiskondliku analüüsiga ning kutsub lugeja kaasa ausale, arukale ja põnevale uurimisretkele mööda tänapäeva abielu keerdkäike.

Meeletult intelligentses ja imeliselt empaatilises raamatus pakub Esther Perel välja julge raamistiku, mille abil õpib lugeja mõistma armastuse ja kire üksikasju. Nagu autor ise ütleb: „Armastus on segapuder ja truudusetus on seda veelgi enam. Aga see on ka väga eriline aken, millest avaneb vaade inimsüdame mõradesse.”