Hurdast Pärnani

Kaido Höövelson ehk Baruto. Illustratsioon: Karel Korp.

Jaak Urmeti kirjutatud ja Karel Korpi illustratsioonidega raamat „Hurdast Pärnani“ sisaldab kakskümmend viis lugu kahekümne viiest Eesti suurkujust. Lood on küll algselt kirjutatud noortete alates umbes 9-aastastest, aga õigupoolest pakuvad need kindlasti huvi vanematelegi lugejatele.

Kes on Eesti suurkuju? Suurkuju siinse raamatu käsitluses on autori seletuse kohaselt isik, kes on teinud midagi sellist, mis on muutnud paremaks või ilusamaks väga paljude teiste inimeste elu või teinud midagi suurt ja olulist, mis on inimestele laiemalt midagi andnud. Märksõnad on seega „hea“, „ilus“, „suur“ ja „oluline“.

Ükskõik mis võib mõjutada ükskõik keda ükskõik kus ja ükskõik millal ning nii ei jää suurkuju suurus ainult tema kodumaa piiridesse, vaid levib lõpmatult. Priit Pärna multikad rõõmustavad ammu multikasõpru üle maailma, Jüri Järveti rollid filmides, Olav Ehala muusika, Gunnar Grapsi ja Georg Otsa laulud pääsevad mõjule ka siis, kui vaataja/kuulaja ei tea midagi Eestist ja eestlastest.

Ellen Niidu, Ralf Parve ja Hando Runneli looming levib kaugemale tõlkimise teel, just nõnda, nagu Vladimir Beekman on jälle meile tõlkinud Astrid Lindgreni loomingut, ning Lindgren mõjutab nii igat eesti lugejat juba ühes Beekmaniga.

Raamatus on lood järgmistest Eesti suurkujudest: Jakob Hurt, Baruto, Georg Lurich, Gunnar Graps, Hando Runnel, Oskar Luts, Ellen Niit, Sulev Nõmmik, Günther Reindorff ja Richard Kaljo, Georg Ots, Ralf Parve, Alar Kotli, Tiit Sokk, Bengt Gottfried Forselius, Olav Ehala, Jüri Järvet, Vladimir Beekman, Arnold Seppo ja Johannes Hint, Jaan Rannap, Karl Ernst von Baer, Viivi Luik, Hardi Tiidus ja Priit Pärn.

Raamatu lõpus võib leida mahuka avatud nimekirja kosmosekehadest ja kosmosekohtadest, mille nimel on seos Eestiga. Vähemalt 45 asteroidi, 16 Kuu kraatrit, 7 Veenuse kraatrit, 6 Marsi kraatrit jpm, teadaolevalt kokku 91 keha ja kohta kosmoses kannab nime, mille puhul saab ilma igasuguse pika otsimiseta kohe juttu teha Eestist. See tabel näitab ilmekalt, kui tihedalt on Eesti ja eestlased läbi ajaloo olnud seotud teiste riikide ja rahvastega.

“Hurdast Pärnani” valiti 2017. aasta 25 kauneima raamatu sekka. Žürii: “Raamatu üsnagi eklektiline materjal on seotud toredaks tervikuks. Teose illustratsioonid ja layout on elavad ning rõõmsad – heas kooskõlas sisuga.”

LOE LISAKS

Mis tegi Georg Otsast erakordse laulja?, Post Factum 29.01.2018

Selgusid 2017. aasta Eesti kauneimad raamatud, Postimees 9.02.2018