Enne kui unisusest saab reegel

Novellikogus „Enne kui unisusest saab reegel“ sisalduvad Jan Kausi jutud „Elupäästja“, „Mozart ja Salieri“, „Otsus“, „Tühi saal“, „Fänn“, „Kuidas portreteerida elu?“, „Õnnelik lõpp“, „Sõrmkübar“, „Võti“, „Kollywood“, „Kaks tassi“, „Neljas Gennadi“, „Kujunduppuja“, „Kohtumine“, „Kaitsetu“, „Paljajalu“, „Rahul“, „Tüdrukud ja poisid“, „Kurt“, „Üle mere“, „Mõrd“, „Viiuldaja laual“ ja „Enne kui unisusest saab reegel“.

Jan Kaus on kirjanik, keda ei ole võimalik määratleda viljeldava žanri kaudu. Öelda ta kohta romaanikirjanik on ebaõiglane, sest ta kirjutab peale romaanide miniatuure. Jani määratlemine luuletajanagi pole õiglane, sest ta on kirjutanud märkimisväärsel hulgal novelle ja jutte,
mis mahu poolest romaanile alla jäävad, kuid miniatuure ületavad.

Kirjaniku tutvustamine žanripõhiselt seega praegusel juhul ei tööta, võtkem siis Kausi lähenemist žanritele kui töömehe lähenemist töövahenditele – üks töö nõuab nõela, teine kuvaldat. Üks teema nõuab ärakirjutamiseks romaani mõõtu, teise jaoks piisab ühesõnalisest anekdoodist. Jan valdab kõiki tööriistu ühtviisi imetlusväärselt hästi.

Jan Kausi tekste, mis pikemad kui luuletused ja miniatuurid, kuid lühemad kui romaanid, on varasemalt raamatuna ilmunud kahel korral. 2000. aastal ilmus jutukogu „Üle ja ümber“ (kirjastus Tuum) ja 2003. aastal „Õndsate tund“ (Tuum). Kuigi kaante vahel pole 14 aasta vältel kirjutatud jutud ilmunud, pole Kaus eesti kultuuriajakirjanduse jälgijail lasknud kunagi unustada, et ta kirjutab novelle, žongleerides vabalt eri laadide ja kirjanduslike võtetega.

Ulmet ja olmet, üleloomulikkust, siirust, absurdi, huumorit, meditatsiooni ja riuklikkust leidub selles kogumikus. On tõenäoline, et komplekti köidetuna eeldavad novellid lugejalt valmisolekut vahetada pidevalt lainepikkust, sest iga järgmine lugu võib avada maailma ning Jani loomingu hoopis erinevast ja erilisest küljest.

Raamatu ilmumist toetas Eesti Kultuurkapital.

LOE LISAKS

Ilmus Jan Kausi mahukas novellikogu, Postimees 8.03.2018

Igor Kotjuh: Me koosneme teistest inimestest, Sirp 29.06.2018

Peeter Helme: „Selle nimel tasub ennast lolliks teha“: Jan Kausi 23 novelli, Looming 08.2018

KUULA LISAKS

Kuku Raadio järjejutt: „Enne kui unisusest saab reegel“