Elus on moes

Toalilled on taas moes ning loomingulist taimestatud interjööri on üha lihtsam kujundada. Sisehaljastus ei ole enam pelgalt mõne toataime kasvatamine, just seepärast valisime inglise algupära raamatu “Taimedega kodus” ka eesti keeles ilmuma.
Taim on praegusel ajal pigem aksessuaar, mis kombineerituna teiste objektidega ruumis loob kindla stiili ja meeleolu. Sisehaljastuse kujundaja, Kuningliku Aiandusseltsi Chelsea lillenäituse kuldmedalist Ian Drummond ja interjööridest kirjutaja Kara O’Reilly näitavad mõnusa teksti ning rohke pildimaterjali abil, kuidas oma kodu taimedega muuta, annavad nõu, missugused taimed erinevates kohtades kõige paremini mõjuvad, ning pajatavad, kuidas taimi hooldada. Mugavalt on ära toodud ruumide kaupa sinna sobivad taimeliigid ja nende peamised kasvunõuded.

Taim olgu ilus
Raamatu tõlkija, Tallinna Botaanikaaia vanemaedniku Anu Kauriga raamatut esmakordselt lehitsedes jõudsime arusaamani, et tegu ei ole tõesti n-ö klassikalise toalilleraamatuga. Mis selles, äsja ilmunud raamatus teistmoodi on, arutlesime kirjavahetuses.
Rikkaliku pildivaliku abil näidatakse kauneid kompositsioone, ja kooslusi, mis klassikalisele aknalaua-toalillepidajale on üllatavad – kokku on istutatud eri kasvunõuetega taimed, vahel suisa umbsesse potti, kus kastmisvee äravoolgi küsitav. Teisalt on väga vahva, et ka noored valivad supermarketist kingiks huvitava taimekompositsiooni.
Anu arvab: „Selles raamatus tutvustatakse värskeid, sageli üllatuslikke võimalusi taimedega erinevate ruumide kujundamiseks, antakse näpunäiteid ning häid ideid. Pakutavad lahendused on loomingulised ja vabad ning arvestavad eeskätt inimese esteetiliste vajadustega ‒ taim olgu ilus ja kui ta läheb inetuks, siis ostan uue.
Raamat õpetab vabalt katsetama kõige ja kõigiga ning moodne tendents, et pikaajalised asjad tüütavad, annab tõelise müügiargumendi lillepoodidele. Küllap nii ongi, et vanast vabanemine ja uue hingamise loomine on teraapiline tegevus ja annab tänapäeva inimesele võimaluse arendada samaaegselt ennast ja ühiskondlikke majandusnäitajaid. Raamatust õhkub vaba suhtumist taimedesse nagu igasse teise sisekujunduselementi ja see tundub nii ahvatlev. Oodata jääb aega, mil selle vaba suhtumise vastukaaluks tekib arusaam, et taim on olend ja tema heaolu ei ole tähtis ainult esteetilises, vaid ka eetilises plaanis. Võimalik, et tõstetakse siis ka taimede kaitseks häält.“

Loomuliku valguseta
Piltidelt näeme, et paljud taimed on asetatud kasvukohta, kus see vanamoodsa lillesõbra meelest pole võimalik – lihtsalt puudub valgus. Meie pikk ja hall poolaasta (ei saa enam öelda ainult sügis) nõuab lisavalgust päise päeva ajal, olen ka ise sunnitud töötama arvuti taga kunstvalguses. Imelikul kombel aga töölaual, nurgas vastu seina, aknast kaugel, kasvab kirjulehine ebakrooton mühinal, kirgastades argipäeva. Uskumatu, aga tõsi.
Anu selgitab: „Mis puutub valgusse ja taimede võimalusse kasvada arvutilaual, trepikojas jm loomulikust valgusest eemal, siis tehnoloogiline areng valgustusmaailmas, sealhulgas üleminek päevavalgus- ja leed-lampidele tundub taimedele sobivat paremini kui vanad head hõõgniidiga lambid. Mida ilmselt oli lukside mõttes lihtsalt vähe.
Tänapäevased valgustusnormid nõuavad rohkem lukse. Hõõglambid jälle olid selgelt silmasõbralikumad, igatahes kavatsen ise hõõgniidiga pirne kasutada niikaua, kui vähegi võimalik, sest nende soe valgus tundub inimsilmale vastuvõetavam ega väsita nägemisaparaati nii palju kui külm valgus. Tegelikult oleks õige väita, et tänu tänapäevastele valgustusnormidele kontorites on taimedel seal paremad valgustingimused ka juhul, kui nad paigutatakse aknast eemale. See vast põhjendab ka Sinu kogemust ebakrootoniga. Lisaks saab kerge vaevaga integreerida oma valgustitesse spetsiaalseid taimelampe, mis võimaldab lahendada valguseküsimuse taimede jaoks ruumide sisemuses. Sel juhul võib taim tõesti kasvada ka kaminas või kapi otsas.“

Loodusega ühenduses
Autorid kirjutavad raamatus: „Värvide, mustrite ja aktsentidega saab luua meile tõesti omase isikliku ruumi. Paljud meist elavad üha urbaniseeruvamas keskkonnas, kus pääs õue on piiratud või puudub sootuks. Toalilled on parim võimalus loodusega ühendust hoida või see luua. Võid oma taimi kohelda kui pereliikmeid, nagu teeb seda Ian – tema on oma erilistele lemmikutele isegi nimed pannud …
Tehnoloogilised arengud, mis võimaldavad professionaalsetel puukoolidel taimi massiliselt paljundada ja kasvatada, on muutnud taimed palju kättesaadavamaks, kui nad olid kümmekond aastat tagasi. Mõistliku hinnaga taimed koos ägedate taimepottidega on kättesaadavad paljudes kauplustes. Samuti võimaldavad lihtsad, kuid inspireerivad ideed Pinterestist, Instagrammist või moodsatest ühisruumidest kõigil katsetada taimestusplaane, mis sobiksid meie maitse, ruumi ja loomingulise olemusega.“
Anu arvates peaks kõlama jääma soovitus olla taimedega kodus, tunda end ise hästi ja sättida taimed, nagu kõik muugi, oma käe järgi. „Taimedega kodus olemise soovitus võiks tähendada sedagi, et püüad aru saada, mis taimel vaja on, sest terve taim ongi ilus,“ kinnitab Anu.

Signe Siim