Eesti Vabariigi 101 aastat ja 101 suurkuju ühes raamatus

Eesti Vabariik sai tänavu 100aastaseks ning just 2018. aastaks valmis Elle-Mari Talivee, Kaupo Meieli, Mari Niitra ja Peeter Helme raamat “Just sellist Eestit. Eesti Vabariigi 101 aastat ja 101 suurkuju“. Neli autorit kirjeldavad esseistlikus laadis mõne tuntud kangelase või antikangelase abil iga aastat vahemikus 1918 kuni 2018.  Raamatu lehekülgedelt leiab ülevaate poliitikute, sportlaste, kirjanike, kunstnike, sõjameeste, küüditajate, saatejuhtide, teadlaste ja paljude teiste elust. Eesti suurkujud võimaldavad niiöelda siseneda mõnda ajastusse, et seda mõista ning samuti avavad üksikisikud ukse mõnda nähtusesse või protsessi, mõelgem näiteks Kutsu-Juku peale, kes oli Eesti esimene animakangelane ja kellest algas ju kodumaise animatsiooni võimas võidukäik.

Raamatu autorid on teose eessõnas kirjutanud:  “Selle raamatu kaante vahel on 101 esseed 101 inimesest, kes on Eesti Vabariigi elu ja inimesi saja ja ühe aasta jooksul kujundanud. Võime neid kõiki nimetada suurkujudeks, kuigi mõnigi raamatu kangelane on Eesti ajaloos pigem antikangelane ja mõni polegi päriselt elanud inimene. Või üldse inimene. Oleme leidnud seosed 101 aasta ja 101 inimese vahel, järgides ajatelge loogikaga, mille tulemusena avaneb lugejale loodetavasti pilt sellest, kuidas Eesti aeg ja Eesti inimesed on põimunud, moodustades terviku, mida nimetamegi Eesti Vabariigiks. Iseloomustamaks iga aastat, on raamatus ajastule iseloomulikud väljavõtted ajakirjandusest ja nende puhul on säilitatud võimalikult autentset kirjaviisi. 2018. aastal täitus Eesti Vabariigil sada aastat. See on sümboolne teetähis, mis paneb meid samaaegselt meenutama minevikku ja vaatama tulevikku, mistõttu ei ole meiegi käsitlenud üksnes neid inimesi, keda meie seas enam ei ole, vaid kirjutanud neistki, kes praegu ja võib-olla alles järgnevate aastate jooksul Eesti Vabariigile oma näo annavad.”

Peeter Helme kõneles vastilmunud raamatust Eesti Televisiooni Kultuuriuudistes, mida saab vaadata siit. Kaupo Meiel andis raamatu teemal intervjuu Vikerhommikule ja seda usutlust saab kuulata siit.