Doktor Haldja lood

Doktor Haldja lugude autor Juhani Püttsepp koos ema Linda Püttsepaga, kes on töötanud ämmaemandana. FOTO: Kristjan Teedema/Postimees

Kogupereraamatu tutvustuseks on lastearst ja lastepsühhiaater Anne Daniel-Karlsen kirjutanud: “”Varesele valu, harakale haigus, mustale linnule muu tõbi!” puhub doktor Haldja, pensionipõlve pidav lastearst, naabritüdruku haiget saanud väikesele käekesele paranemist sooviva jõuga. Läbi aastaringi, kuust kuusse saame Juhani Püttsepa suure südamesoojusega kirjutatud ning Maria Kooskora kodusoojade piltidega illustreeritud raamatus kaasa elada doktor Haldja praktilistele ja tarmukatele nõuannetele, mis aitavad kaht lasteaiaealist tüdrukutirtsu ning neid üksi kasvatavat noort ema.

Mida teha puugihammustuse, marrastuse, vingumürgituse, kevadväsimuse, päikesepõletuse, peatäide, lähedase inimese surma, kõhutõve, vigastuste ja paljude-paljude muude, iga päev esineda võivate hädade korral?

Doktor Haldja algkuju, Tartus Laulupeo puiesteel elanud doktor Haldja Kääri ütles kindlalt, et lapsed on elus kõige tähtsamad ja vanemate ülesandeks number üks on kasvatada terve laps. Suur Loodus ‒ ja Jumal ‒ on selle maailma loonud selleks, et oleks turvaline ja ilus elada, inimesel ja loomal, sellisena, nagu nad on loodud. Ilma looduseta kaotab inimene oma inimlikkuse. Raamatu lehekülgedel, looduse aastaringis, mõtiskleme koos doktor Haldjaga inimeseks olemise ja inimeseks jäämise ilust.”

Raamatu järelsõnas kirjutab Juhani Püttsepp doktor Haldja Kääri tegevusest lähemalt, tema perearhiivist on lisatud mõned fotod. Suured tänud tänastele arstidele, kes aitasid autoril lood parimal moel ravivaks muuta.

LOE LISAKS

Aime Jõgi: Raamatusse jõudsid haldjateod ehk lood doktor Haldja Käärist, Tartu Postimees 16.10.2016