Ajujaht algab nüüd!

Paneme aju tööle! Aga aju läks keema. Treenime aju, nii et ta huugab. Ja siis jooksis aju kokku. Anname ajule toitu? Ei aita, aju on sõlmes.
Me kasutame oma aju vahetpidamata, kuid ei pööra sellele kunagi enamat tähelepanu kui mõni jutu vahele poetatud kõnekäänd. Ja siis küsib mõni suurte silmadega marakratt, kes meid teraselt on kuulanud, ühel hetkel siirast huvist: „Mis see aju siis on? Ja kus?”
Kui iseenese ajukurdude vahelt vastust üles ei leia, on aeg oma ajusid liigutada ja asuda üheskoos ajumaastikke uurima. „Inimese imeline aju” on värviline ja vahva, suure formaadiga ruumpildiraamat, mille autorid on laste ja noorte teaduskirjanik Dan Green ja Sean Sims. Eestikeelse tõlke teadustoimetaja on ajuteadlane Jaan Aru. Igal lehepaaril avanevad uued huvitavad tõed ja faktid inimese aju kohta. Sellest raamatust saab pildis ja sõnas teada, kuidas aju päriselt töötab.
Esimese asjana saame selgeks põhitõe: „Aju on keha juhtimiskeskus, mis loob su mõtted, plaanid ja unistused ning säilitab su mälestusi.” Seejärel algab põnev ja ootamatusi tulvil seiklus läbi inimaju osade. Raamat tutvustab mänguliselt eri ajuosade funktsioone, vajadusi ja seoseid. Saame näiteks teada, kuidas ja miks töötavad meie meeled ‒ kuulmine, nägemine, haistmine, maitsmine ja kompimine – ja millist rolli mängivad selles kõiges närvid.
Ilmselgelt on inimese aju üks keerulisemaid organeid kogu maailmas. Ei maksa aga peljata, et raamat tegeleks üksnes aju ehitusjoonistega, sellest alles suuremad ja väiksemad arutlusteemad algavad. Paljud küsimused, mille kallal murrame nii väikese kui suurena mõnikord pead, saavad samuti vastused. Kes meist siis aeg-ajalt ei mõtiskleks, miks me unustame? Kuidas saada targemaks? Kas suurem aju on targem? Või kus asub hirm?
Liikuvate osade, ketaste ja klappidega ruumpildiraamat on enneolematult vahva ja põnev avastusretk inimese ajju. Selles on piltlikult ja arusaadavalt selgitatud, mis toimub igaühe peas kahe kõrva vahel ja miks maailmas ei leidu kunagi isegi mitte kaht täpselt ühesugust aju.
Mõeldud ennekõike lasteraamatuks, on „Inimese imeline aju” kahtlemata valgustuslik vanemalegi põlvkonnale. Raamatu viimaselt leheküljelt leiab sõnastiku, milles selgitatakse terminite täpsemaid tähendusi. Avasta, mis on su peas, ja uuri, kuidas aju töötab!

Piret Veigel